Kereviz Sapının Faydaları, Kereviz Sapı Nasıl Kullanılır

kereviz sapının faydaları, kereviz sapı nasıl kullanılır
kereviz sapının faydaları, kereviz sapı nasıl kullanılır

Kereviz Sapının Faydaları

Hepimiz brokoli ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerin, elma ve portakal gibi lifli meyvelerin sayısız övgülerini duyduk. Ancak kereviz sapının müthiş faydalarını kim duydu?

Kereviz günümüzde en az beğenilen yeşil sebzelerden bir olmaya devam etmektedir. Kitleleri, mülayim tadı, sıradan yeşil tonuyla diğer sebzeler arasında egemen olamamasıyla birlikte pek de sevilmemektedir. Ancak kereviz göze hitap etmeyen bir sebze olsa da göründüğünden çok daha fazlasına sahiptir. Genellikle çorbalarda veya salatalarda garnitür olarak kullanılır.

Kereviz Sapı Faydaları

Kerevizin bir tek sapı tek başına güçlü bir besin kaynağıdır. %95’ i sudan oluşur ve A, C, K vitaminleri, bazı B vitaminleri ile kalsiyum, magnezyum, fosfor, folat, potasyum ve lif içerir. Bunlara ek olarak doğal düşük kalori yapısı, karbonhidrat, yağ ve kolestrole sahiptir. Sizlere bu yazımızda tek bir kerevizin sapında bulunan ve sağlığımız için faydalı olan önemli noktaları anlatacağız.

Kilo Verdirmeye Yardımcı

Bir kereviz sapı 10 kaloriden daha az miktarda kalori içermektedir. Düşük kalorili alım mutlaka kilo kaybını teşvik eder. Bununla birlikte kerevizin kilo kaybındaki en büyü etkisi ve sırrı lif içeriğidir.

Kerevizde bulunan lif, sindirim sisteminize yardımcı olur. Bağırsaklarınıza yerleşir ve midenizin daha yavaş boşalmasını sağlar. Bu nedenle tokluk hissini kuvvetlendirir ve açlık hissini önler. Kerevizin %95’ i sudan oluştuğu için vücudun susuz kalmasını önler.

Kereviz Sapı Sindirimi Geliştirir

Kerevizin içeriğindeki yüksek su oranı besin emiliminde bozulmaya yardımcı olan vücudunuzdaki sıvı seviyelerini arttırır. Aynı zamanda yiyeceklerin sindirim sistemi yolundan kolayca geçmesine yardımcı olur, dışkıları yumuşatır ve böylece kabızlığı önler.

Uyarı: Çok fazla kereviz yemek ishal yapabilir.

kereviz sapı faydaları
kereviz sapı faydaları

Yüksek Kan Basıncını Düşürür

Düzenli potasyum alımı düşük kan basıncına yardımcı olan vücuttaki sodyum düzeylerini dengeler. Kereviz iyi bir potasyum kaynağıdır. Hipertansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürdüğünü ve erişkinlerde kan lipid konsantrasyonları veya böbrek fonksiyonu üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmadığı araştırmalar sonucu ispatlanmıştır.

Kötü Kolestrolü Düşürür

Lif bakımından zengin yapıya sahip olan kereviz, vücutta düşük yoğunluklu lipoproteinler olarak bilinen kötü kolestrolün azaltılmasına yardımcı olur. Lif kendini sindirim sistemindeki kolestrol parçacıklarına tutturarak kan dolaşımında emilimini engeller. Kötü kolesterolü düşürmesi en çok bilinen kereviz sapı faydaları arasındadır.

1990 yılında Tarım ve Gıda Kimyası dergisinde yayınlanan bir araştırmada, kereviz, diyet lifinin bağırsak fonksiyonları, serum kolestrolü ve sıçanlarda kan glikozu tepkisi üzerine konsantre diyet lifinin pozitif etkisini belirtti.

Ayrıca kerevizdeki kimyasal bileşik ftalid de kolestrol seviyesini düşürmektedir. Günlük 1 ya da 2 kereviz sapı yemek kötü kolestrolü ve bunun olası sağlık etkilerini azaltabilir.

kereviz Sapının Alkalize Etkisi

Kanımızın pH düzeyi, stres, asidik bir diyet veya vücuttaki toksinler tarafından asidik hale gelebilir. Vücut, alkali mineralleri kullanarak asidin aşırı yükünü telafi eder. Bu minerallerin yokluğu hücrelerde asidik bir artışa sebep olur, bu da azaltılmış enerji seviyelerine, yorgunluğa ve hastalığa neden olur.

Kereviz, potasyum gibi önemli minerallerin inanılmaz bir kaynağıdır. Günlük kereviz tüketimi normak asidik seviyeleri yükleyebilir, vücutta enerji bırakır ve bağışıklık sistemini canlandırır. Ayrıca idrarın asit içeriğindeki artış böbrek taşlarına ve diğer mesane enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu yüzden et ve süt ürünleri gibi yüksek asitli gıdaları normal kereviz alımı ile değiştirmek vücudun asidik seviyelerini kontrol altında tutacaktır.

Vücudun Susuz Kalmasına Engel Olur

Sağlığınız için uygun hidrasyon çok önemlidir. Vücudunuzdaki her hücrenin düzgün çalışması için oksijenle birlikte suya ihtiyacı vardır.  Kerevizin yaklaşık %95’ i su olduğu için yorgunluk, susama, idrara çıkma, kuru cilt, baş ağrısı, kabızlık, kas krampları ve baş dönmesine neden olan dehidrasyonu önlemede etkilidir.

Parlak bir cilt, sağlıklı saçlar ve düzgün işleyen organlara sahip olmak için vücudun su ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. Ayrıca kerevizdeki potasyum vücut sıvısını düzene sokarak idrar üretimini de harekete geçirir ve vücuttaki zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Göz Sağlığı İçin Kereviz Sapı

Günlük olarak tüketilen kereviz sapı görüşünüzü keskin ve uzun süre sağlıklı kalmasını sağlayacak olan A vitamini ihtiyacınızı karşılayacaktır. Gözlerdeki retinalar görüntüleri işlemek ve beyne göndermek için A vitamine ihtiyaç duyarlar. Bu basitçe, her geçen gün nasıl gördüğünüz anlamına gelmektedir.

A vitamini eksikliği retinayı zaman içerisinde zayıflatarak yaşa bağlı görme kaybının başlamasını hızlandırır.

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı gözleri koruyan lutein ve zeaksantin antioksidanlarını içermesi kereviz sapı faydaları arasındadır. Pişmiş kerevizin bu antioksidanları kaybetmesi muhtemel bir durum olabileceği için görme korumasının tam sağlanması kereviz saplarının çiğ yenmesini gerektirmektedir.

Katarakt sorununu en aza indirmek ve maküler dejenarasyona karşı korumak için her gün en az bir öğününüze kereviz ekleyin.

kereviz sapının faydaları
kereviz sapının faydaları

Kereviz Sapı Hafıza Kaybını Engeller

Yapılan son araştırmalar düzenli kereviz tüketiminin hafıza kaybı önleyici etkileri üzerine ışık tutmuştur. Beyin hücrelerimiz yaş ile birlikte iltihap çeker ve dejenerasyona neden olur.

2010 yılında yapılan bir araştırma, bitki bileşik luteolin bakımından zengin bir diyetin beyindeki inflamatuvar moleküllerin serbest bırakılmasını önleyerek beyindeki yaşa bağlı iltihaplanmayı ve hafıza problemlerini azalttığını vurgulamaktadır. Beyni sağlıklı tutmak ve Alzheimer gibi ciddi hastalıkların önüne geçmek için günlük kereviz tüketmeye özen gösterin.

Kereviz Sapı Kansere Karşı Savaşır

Kerevizi günlük beslene listenize dahil etmeniz için başka nedenlere ihtiyaç duyuyorsanız bu noktayı görmezden gelmeniz mümkün olmayacaktır. Kansere karşı koruması kereviz sapının faydaları arasındadır.

2013 yılında Gıda ve Kimyasal Toksikoloji dergisinde yayınlanan bir çalışmada, kerevizde pankreas kanseri hücrelerinin öldürülmesinde etkili olan flavonoidler, apigenin ve luteolin bulundu. Bunun üzerine 2011 yılında University of Missouri araştırmacıları, göğüs kanseri olan kadınlarda apigenin etkisini inceledi ve kanserin ilerlemesini önlemesi konusunda kerevizin etkili olduğunu belirttiler.

Günlük olarak tüketeceğiniz bir kereviz sapı sizi kanserden koruyacaktır. Kereviz nasıl tüketilir:

Kereviz Sapı Nasıl Tüketilir

  • Çiğ Kereviz: Her gün 2 ile 3 kereviz sapını salatalarınıza ekleyerek tüketebilirsiniz.
  • Çorba: Dilediğiniz çorbaya 1 ya da 3 doğranmış kereviz sapı ekleyin ve çorba ile tüketin.
  • Kereviz Karışımı: Bir başka kereviz sapı nasıl tüketilir sorusu cevabı da; 3 adet kereviz sapını (kıyılmış), 3 adet orta boy doğranmış havuç, 1 adet doğranmış brokoli ve 1 zencefil 15 dakika blenderde karıştırın. Bu tarifi hergün kahvaltıdan 20 dakika önce 1 bardak içebilirsiniz. Artan karışım buzdolabında saklanabilir.

Last Updated on 5 Mayıs 2022 by Saglikloji

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir