Elektronik Sigara İçmek, Sigaranın Zararları

elektronik sigara içmek, sigaranın zararları
elektronik sigara içmek, sigaranın zararları

Sigara içmek kişi ve toplum üzerinde hangi olumsuzluklara sebep olur? Sigaranın zararları nelerdir? Elektronik sigara nedir ve elektronik sigara zararları nelerdir? Sigara mı elektronik sigara mı daha zararlıdır?

Sigara İçmek

Sigara içmek genellikle genç yaşlarda özenti, arkadaş ısrarı, gösteriş, büyüklerle zıtlaşma, ilişki kurabilmek ve güvensizlik gibi nedenlerle edinilen kötü bir alışkanlıktır. Sigara içmek başladıktan sonra kolay vazgeçilebilen bir bağımlılık değildir. Genç yaşlarda bu kötü alışkanlığı edinenler, ileriki dönemlerde sigaranın zararları konusunda bilgi sahibi olmalarına ve bu zararları direkt yaşamalarına karşılık sigara bırakma konusunda irade gösterememektedirler.

Yoksul insanlar gelirlerinin %10’unu sigara için harcamaktadır. Ama asıl büyük sıkıntı sigaranın insanlara getirdiği maddi yükten ziyade sigara kullanımına bağlı oluşan ciddi sağlık problemleridir. Sigara dünyada insan ölümü nedenleri arasında ilk sıralarda yerini alır. Her yıl sigaradan kaynaklanan 5 milyonun üzerinde (her 6 saniyede 1 ölüm) ölüm gerçekleşmektedir ve bu rakam hızla artmaktadır.

Sigaranın içinde 4000’in üzerinde kimyasal vardır ve bu kimyasallarının 81 tanesinin doğrudan kanser sebebi olduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır. Sigarada bulunan bazı maddeler; kanserojen olduğu kesin olarak bilinen polonyum-210, füze yakıtı olarak da kullanılan metanol, tiner, radyasyon, tüp gazı bütan, böcek öldürücü olarak kullanılan DDT, gaz odaları zehri olarak da kullanılmış olan hidrojen siyanür, fare zehri olarak kullanılan arsenik, egzoz gazı olarak bilinen karbondioksit, tuvalet temizleyici olarak da kullanılan amonyak, bağımlılığa sebep olan nikotin, akü metali kadmiyum ve binlerce toksik madde.

Sigaranın Zararları

İçinde barındırdığı binlerce zehir nedeniyle sigaranın zararları söz konusu olduğunda oldukça uzun bir liste karşımıza çıkmaktadır. Bu listedeki hastalıkların birçoğu ciddi sonuçlar doğuran ve geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklardır. Üstelik sadece sigara kullananlar değil sigara dumanına maruz kalanlar da ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmaktadır. En çok karşılaşılan sigara zararları:

 • KanserSigaranın zararları söz konusu olduğunda akla ilk gelen kanser oluyor. Sigara içmek akciğer, karaciğer, ağız içi, gırtlak, böbrek, göğüs, pankreas, yemek borusu, burun, boğaz, lösemi ve pankreas kanseri riskini ciddi ölçüde arttırmaktadır.
 • Erken yaşlanma: Düzenli sigara tüketen kişilerde tırnak yapısı bozulur, dişlerde sararma, deri yapısında bozulmalar ve kırışıklıklar oluşur. Yaşlanma belirtileri erken başlar ve olduğundan çok daha yaşlı görünürler.
 • Diş kaybı: Diş kayıplarının en önemli nedenlerinden biri sigaradır.
 • Kalp hastalıkları: Sigara içen insanlarda kalp damar hastalıkları riski içmeyenlere göre çok daha fazladır. Ayrıca kalp krizi riski de 4 kat daha fazladır.
 • Bel ve sırt ağrısı: Sigara içen insanların omurilik disklerine yeterince oksijen gönderilemez ve buna bağlı olarak bel ve sırt ağrıları görülür. Ayrıca sigara içmek var olan bel ve sırt ağrılarının iyileşmesini engeller.
 • Kulak enfeksiyonu: Sigara içenlerin çocuklarında kulak enfeksiyonu görülme oranı içmeyenlerin çocuklarına oranla çok daha fazladır.
 • Çocuklarda solunum hastalıkları: Babası veya annesi sigara kullanan çocuklarda bronşit, kulak iltihabı, bademcik rahatsızlıkları, soğuk algınlığı, astım ve zatürre görülme riski 6 kat daha fazladır.
sigaranın zararları
sigaranın zararları
 • Kısırlık: Eşlerden sadece birinin sigara kullanması çocuk sahibi olamama riskini 3 kat arttırmaktadır.
 • Erken doğum ve sağlıksız bebek doğumları: Çok az bile içse, sigara içen annelerin erken doğum riski ve sağlıksız bebek dünyaya getirme riski kat kat artmaktadır.
 • Menopoz: Erken menopoz sigaranın zararları arasında yer alır. Sigara kullanan kadınlarda menopoz 5-10 yıl erken başlar ve bu da kemik erimesine neden olur.
 • İyileşme güçlüğü: Sigara kullananların vücudundaki yaralar çok daha geç iyileşir. Ameliyat izleri vb. izlerin iyileşmeme ihtimali daha fazladır.
 • Şeker hastalığı: Sigara kullanımı vücudun insülin salgılama kabiliyetini zamanla yok eder ve şeker hastalığına sebep olur.
 • Göz hastalıkları: İlerleyen yaşlarda körlüğe sebep olur ve katarakt riskini arttırır.
 • Beyne zararları: Erken bunamaya sebep olur, beyin felci ve alzheimer riskini arttırır.
 • Burun: Koku alma duyusunda azalmaya sebep olur.
 • Kötü koku: Sigara kullanan insanların kötü kokusundan hemen hemen herkes rahatsız olur.
 • Eller ve parmaklar: tırnaklarda zayıflamaya yol açar, parmaklar ve ellerde sararma olur.
 • Cinsel hayata etkileri: İktidarsızlığa ve kalitesiz sperm üretimine sebep olur. Erkeklerde sertleşme problemi yapar.
 • Ağız ve dil: Ağızda kötü görüntüye sebep olur. Ayrıca tat alma eksikliği meydana getirir.

Elektronik Sigara

Elektronik sigara tütün ürünlerinin zararlarından daha az etkilenmek isteyenlerin veya sigarayı bırakmak isteyenlerin başvurduğu elektronik bir cihazdır. Elektronik sigara kullanımında duman yerine elektronik sigaranın oluşturduğu, içinde bazı kimyasallar ve bazen nikotin de bulunan buhar içe çekilir. Elektronik sigara içerisinde nikotin miktarına göre kartuşlar vardır. Bağımlılık düzeyine uygun kartuşlardan başlanarak belli aralıklarla sıfır nikotinli kartuşlara inilir. Böylece kişi nikotin bağımlılığından kademeli olarak kurtulur. Elektronik sigara normal sigara ile aynı hissi verir. Ancak ilk kullanılmaya başlandığında sigara markası değiştirmiş hissi verebilir.

elektronik sigara
elektronik sigara

Elektronik Sigara Zararları

Son dönemlerde oldukça popüler olmaya başlayan bu ürün elektronik sigara zararları konusunda soru işaretlerini de beraberinde getirmiştir. Sigaranın zararlarından kaçmak isteyenler ya da sigaradan kurtulmak için ara ürün olarak elektronik sigara tercih edenler yeni bir ürün olması nedeniyle elektronik sigara zararları konusunda kuşku tereddüt yaşamaktadır. Elektronik sigara zararları:

 • Yapılan araştırmalarda nefes darlığını ciddi oranda tetiklediği görülmüştür.
 • Elektronik sigarada meydana gelecek mekanik bir arıza veya iyi tasarlanmamış bir elektronik sigara kullanımı vücuda kanserojen maddelerin alınmasına neden olacaktır.
elektronik sigara zararları
elektronik sigara zararları
 • Elektronik sigara damaklarda bulunan kan damarlarını daraltır. Bunun sonucunda bazı ağız problemleri oluşabilir.
 • Elektronik sigaralarda bazen kullanırken bazen de şarjı esnasında patlama vakaları görülmüştür. Bu patlamalar yaralanmalara yol açmıştır.
 • Bazı kesimler elektronik sigaranın, sigara üzerinde oluşan olumsuz etkiyi kaldıracağını ve sigara kullanımını normalleştireceğini savunmaktadır. Elektronik sigara özendirici yönüyle de çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etki göstermektedir.

3 Yorum

 • Elektronik sigaranın ne kadar zararlı olduğu henüz tam olarak bilinememektedir. Çünkü üzerinde sigaradaki gibi uzun yıllar süren araştırmalar yapılamamıştır. Ancak sigaraya göre daha az zararlı olduğu şuan için öngörülebilmektedir. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir