Mide Yanmasına Ne İyi Gelir, Mide Yanması Nasıl Geçer

mide yanmasına ne iyi gelir nasıl geçer
mide yanmasına ne iyi gelir nasıl geçer

Mide yanması neden olur?

Mide yanması; mide asidinin yemek borusuna doğru kaçması sonucu, oluşan yanma hissine denilir. Aslında yanan mide değildir, yemek borusunun yanmasıdır. Artık çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır diyebiliriz. Kimi insan her gün bu sorunu yaşar, kimi insanda ayda bir kaç kez bu sorunu mutlaka yaşar. Mide yanması yenen yiyeceklerin türü ile ve midenin ne kadar doldurulduğu ile de ilgilidir birazda.

Mide yanmasına ne iyi gelir

  • Gastrit; midenin içi yüzündeki mukoza tabakasının iltihaplanmasına denir. Çok sık görülen bir rahatsızlıktır toplumda. Ülserden daha hafif seyreder. İlerlerse ülser oluşturabilir. Gastrit genellikle bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır, yoğun bir antibiyotik tedavisiyle tedavi edilir.
  • Gastrit mide ağrısı ve yanmasına ne iyi gelir, gastrite iyi gelen bitkisel bir kür var mıdır? mide yanmasına ne iyi gelir? Gastrite iyi gelen yiyeceklerden biri patates suyudur. Yemeklerden yaklaşık 15 dakika önce bir çay badağı içilen patates suyu gastrite iyi gelir.
  • Ayrıca gastrit tedavisi için hindistan cevizi suyu da kullanılmaktadır. Gastrit bitkisel tedavisi için hindistan cevizi suyu günde 3-4 çay bardağı kullanılırsa, mideyi toksik maddelerden arındır.
  • Gastrit mide ağrısı ve yanmasına ne iyi gelir? gastrit ve mide yanması için pirinç lapası da ağrıyı giderici, bitkisel bir tedavi yöntemidir. Günde iki ya da üç kez bir kase yenilen pirinç lapası gastrit mide ağrısı şikayetlerine iyi gelir.
  • Gastrit  mide ağrısı ve yanması için peynir altı suyu da içilmesi önerilmektedir.
  • Mide ağrısına ne iyi gelir? Haftada üç gün bir porsiyon, haşlanmış karnıbahar tüketmekte mide ağrısına iyi gelen bir yöntemdir.
  • Petekli bal da gastrit ve mide ağrısı için etkili bir seçenektir. Mide ağrısı, mide yanması ve gastrit şikayetleri için sabahları aç karnına bir yemek kaşığı kadar petekli bal tüketilebilir.Gastrit mide ağrısı ve yanmasına ne iyi gelir başlığı altında gördüğünüz gibi pek çok seçenek bulunmaktadır. Eğer şikayetleriniz hafif ve çok seyrekse, bu bitkisel tedavi yöntemlerinden bazılarını kullanabilirsiniz. Ama yine de uzun süren, tekrarlayan şikayetleriniz için bir uzmana görünmenizde kesin yarar bulunur.

mide yanmasına ne iyi gelir
mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması nasıl geçer?

Mide yanmasının sonuçlarından biride yemek borusunda yara oluşmasıdır. Yemek borusunda oluşan darlık, kişiyi oldukça rahatsız edecek, daha ilerisinde ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecektir.

Mide yanmasının başlıca tedavilerinden biri ilaçlı tedavidir. İlaçlar ile mide asidi nötralize etmeye çalışılır. Ya da midenin asit salgılamasını engelleyen ilaçlar kullanılır. İlerleyen vakalarda da ameliyat seçenekleri kullanılır.

Mide yanması nasıl tedavi edilir?

Mide yanması evde nasıl geçirilir dersek, mide asidini nötralize edecek en önemli şey süt kullanmaktır. Ayrıca yine bu iş için antiasit olarak emme pastili kullanılabilir. Ayrıca histamin blokerleri, proton pompa inhibitörleri de uzun süreli etki sağlayan ilaçlardır.

hamilelikte mide yanması nasıl geçer
hamilelikte mide yanması nasıl geçer

Hamilelikte mide yanması nasıl geçer

Hamileliğin özellikle erken dönemlerinde, mide ağrısı, bulantı şikayetleri görülebilir. Bunun tam olarak nedeni belli olmasada, hamileliğin ilerleyen dönemlerindeki mide yanmasının, mide ekşimesinin şikayetleri bebeğin büyüyerek, mide üzerine baskı yapmasıdır. Hamile bayanlar antiasit tarzı emme pastili kullanarak, mide asidini nötralize etmeye çalışabilirler. Ayrıca mideyi çok doldurmamaya çalışmalılar. Mide doluyken uyumamalılar. Yemeği yedikten 2 saat sonra yatağa yatılmalı uyumalıdır.

Bebek ve Çocuklarda Kalıcı Reflü

Bebeklerde de mamasını yedirdikten sonra bebeği veya çocuğu hemen uyutmak kalıcı reflü riskini arttırır. Çok dikkatli olunması gereken dönemdir özellikle yeni doğan bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda. Yenilen madde daha sindirilmeye başlamadan mide ağzına geri gelmesi ve mide kapağından mide öz suyunun sızması ile oluşan mide yanması ve çocuklarda kalıcı reflü oluşabilir. Bu sebeple çocuklar da yemeğini yedikten en az 2 saat sonra yatırılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir