Sivilce Nasıl Geçer

sivilce nasıl geçer
sivilce nasıl geçer

Sivilce Nasıl Geçer

Sivilce özellikle ergenlik döneminde kadın erkek herkesin kabusudur. Sivilce nasıl geçer? sivilce geçime yöntemleri nelerdir? konulu aydınlatıcı bir yazı kaleme aldık.

Sivilce neden olur

Sivilceler genellikle ergenlik döneminde hormonal nedenlerden dolayı, cildin aşırı yağ salgılaması sonucunda; derimizde ki gözeneklerin bu yağ bezlerinin salgılamış olduğu sebum maddesi nedeniyle tıkanması ve oluşan bakteriyel enfeksiyon neticesinde oluşurlar.

Aslında sebum maddesi yağ asitlerinden ibarettir ve cildimiz korumak için salgılanmaktadır. Sebum maddesi sayesinde cildimizin ph değeri 5.5 dolayında tutulur.

Sivilceye ne iyi gelir

Aslında sivilceleri geçirmek için pek çok yöntemden bahsedilebilir. Çünkü herkesin cildinin yağ oranı birbirinden farklı olabiliyor. Genellikle cildin gözeneklerini temizlemek, sivilceye neden olan bakteriyel enfeksiyonun giderilmesi, ciltte yeni hücre oluşumunun uyarılması gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Sivilcelere bitkisel çözümler

Sivilcelere bitkisel çözümler olarak, bitkisel maskelerden yararlanabilirsiniz. Ancak bazı bitkisel ürünlere karşı alerjiniz olup olmadığını önceden test etmelisiniz. Bunun için hazırladığınız karışım-maskeden çok az bir miktarını test etmek amacıyla cildinize uygulayın, bir süre deneyin, cildinizin tepki verip vermediğini test edin.

Sivilcelerden kurtulmak için sivilcelere bitkisel çözümler, bitkisel sivilce maskeleri kullanabilirsiniz.

Ancak bitkisel sivilce maskelerini uygulamadan önce, yüzünüzü iyice temizleyip, makyajan arındırmalısınız. Böylece gözeneklerinizi açmış olursunuz.

Sivilce için maskeler

Sivilce için maskeler denince, kozmetik maskeler yerine sizlere daha çok sivilce için doğal maskeleri öneriyoruz. Sivilce için doğal maskelerden en beğenilenlerini sizler için derledik.

Sivilce için yoğurt maskesi

Yoğurdun antibakteriyel özelliği gözeneklerde iltihaplanmaya sebep olan bakterilerin azalmasını sağlar.

Yoğurdun içeriğindeki mineraller, çinko vb. cildi yeniler, iltihap, şişlik ve kızarıklığı giderir.

Yoğurdun içeriğindeki laktik asit cilt bakım ürünlerinde, kozmetiklerde sıkça kullanılan bir maddedir. Kırışıklık giderici olarak kullanılır.

Hem yaşlılıktan kaynaklanan lekeler, hemde ciltteki renk bozukluklarının giderilmesine yardımcı olur yoğurt maskesi.

Yoğurt maskesi nasıl hazırlanır

Süzme organik yoğurttan iki kaşık alıyoruz. İçine organik veya iyi bir baldan bir kaşık ekliyoruz. Yine bu karışımın içine karıştırdıktan sonra bir kaşık limon suyu ekliyoruz.

Bu karışımı temizlenmiş, yıkanmış durulanmış ve kurulanmış cildimize bir tabaka halinde uyguluyoruz. Yoğurt maskesini cildimizde yaklaşık yarım saat kadar tutuyoruz. Sora bol su ile temizleyerek duruluyoruz.

Unutmadan; her gün düzenli olarak, bol yoğurt yiyen insanlarda akne, cilt lekeleri gibi sorunlar yarı yarıya daha az rastlanır.

Sivilce için bal ve tarçın maskesi

Hem balın hemde tarçının anti bakteriyel özelliği vardır. Ayrıca bal cildimizi de temizler.

Bal ve tarçın maskesi nasıl hazırlanır:

İki yemek kaşığı bal ve bir çay kaşığı kadar tarçın ile yapılan bir maske. İkisini iyice karıştırıyoruz. Sonra dairesel hareketlerle parmak uçlarımızla temizlenmiş cildimize sürüyoruz. 20 dakika kadar yüzümüzde beklettikten sonra ılık suyla yıkayıp temizliyoruz güzelce.

Bal ve tarçının anti bakteriyel özelliğinden yararlanmış oluyoruz böylece. Bal yapışkanlı yapısı sayesinde cildimizin gözeneklerini çok iyi bir şekilde temizleyecektir. Ayrıca hücre onarımını hızlandırıcı etkisi vardır balın. Bu maske ayrıca çok doğal olup, cildinize herhangi bir zarar vermeyecektir.

Sivilce için elma sirkesi maskesi

Elma sirkesinin pek çok yararı vardır cilde. Sadece sivilceleri kurutmakla kalmaz, cildimizi onarıcı bir etki de gösterir elma sirkesi.

Elma sirkesinin yapısında doğal olarak bulunan alfa hidroksi asitleri, pek çok kozmetik ürününün bileşiminde bulunmaktadır. Elma sirkesi, sivilceleri kurutur, cildi temizler, ölü deri hücrelerini cildimize zarar vermeden yumuşatarak rahatça arındırmamızı sağlar.

Elma sirkesi cildimizdeki kan dolaşımını artırarak, yeni cilt hücreleri oluşumunu tetikleyecektir.

Elma sirkesi maskesi nasıl hazırlanır:

Bir su bardağı kadar suyun içine, çeyrek su bardağı kadar elma sirkesi ekliyoruz. Sonra temiz bir pamukla cildimize hafifçe bastırarak sürüyoruz. Böylece cildimizdeki kan dolaşımını artırmış oluyoruz.

Sivilce izleri nasıl geçer? 

Ayrıca elma sirkesi maskesi sivilce izleri içinde çözümdür. Bu maskeyi günde sabah akşam iki kez uygulayarak cildinizdeki sivilce izlerinden zaman içinde kurtulursunuz.

Ancak elma sirkesi miktarını artırmamaya çalışın, fazlası cildiniz kurutur sivilceler yerine.

Sivilce için papaya maskesi

Papaya meyvesi kozmetik sanayinde yeni olmasına rağmen oldukça önem verilen bir meyve. Papaya meyvesinin içinde bulunan ve iltihabı azaltmaya ve irini önlemeye yarayan papain adı verilen bir enzim bulunmaktadır.

Papaya maskesi nasıl hazırlanır:

Bir adet papaya meyvesi alıyoruz. Yüzümüzü güzelce temizledikten sonra. Papaya meyvesini temizleyip, iyice ezip püre haline getiriyoruz. Sonra cildimize sürüp yaklaşık yirmi dakika kadar bekletiyoruz. Peşinden cildimizden arındırıyoruz. Sonrasında da cildimiz için kaliteli bir nemlendirici kullanıyoruz.

Sivilce için karbonat Maskesi

Cilt üzerinde bulunan bakteri ve mantarı yok eden bir etkisi vardır karbonatın.

Karbonat maskesi nasıl hazırlanır:

Karbonat ile suyu macun şeklinde karıştırıyoruz. Kıvamını macun olacak şekilde ayarlayın. Sonra iki dakika kadar dairesel hareketlerle cildimize uygulayalım. On veya on beş dk. kadar sonra cildimizi temizleyebiliriz.

Sivilce için limon maskesi

Limon maskesi her yaştan, her cilt tipinden insanların uygulayabileceği c vitamini deposu bir maskedir. Yapısında bulunan sitrik asit ile pul pul dökülme yaşanan ciltlere yararlıdır. Cilt dokusundaki gerilme sivilceleri çok çabuk kurutacaktır. Limon maskesi aynı zamanda uygulandığı ciltteki kızarıklıkları da yok eder. Yalnız güneşe çıkarken uygulamayın.

Limon maskesi nasıl hazırlanır:

Limonu sıktıktan sonra bir pamukla cildinize uygulayın, bu kadar. On beş dakika sonra cildinizi temizleyin, yıkayın.

2 Yorum

 • Evde sivilceler için yapabileceğiniz bir tonik tarifi

  50 ml kolonya
  20 ml elma sirkesi
  5 adet aspirin (eğer salisilik asit bulursanız daha etkili olur)
  varsa 5 damla çay ağacı yağı

  Bu maddeleri boş bir kolonya ambalajında karıştırın kullanmadan önce çalkalayın sivilce toniğiniz hazır. Hazırladığınız toniği 3 günde bitr sivilcelerin olduğu bölgeğe haifi hareketlerle sürülerek 10 dakika beklemesi süresi olarak uygulayınız. Ardından mümkün mertebe damacana su yada kireç oranı düşük su ile yıkayarak sivilceler geçene kadar bu yöntemi uygulayınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir